Sprawdź, jak napisać artykuły do portali internetowych w pięciu krokach!

Profesjonalne artykuły mogą przynieść wiele korzyści biznesowych – wzrost pozycjonowania i sprzedaży, budowa wizerunku itp. – dlatego warto wiedzieć, jak dobrze je napisać. W dzisiejszym artykule omówimy, jak pisać artykuły do portali internetowych, czyli 5 najważniejszych zasad, którymi musimy się kierować

Artykuły do portali internetowych – zasady

Poznanie i stosowanie poniższych zasad w praktyce służy wydobyciu potencjału biznesowego z tekstów w jak największym stopniu. W ten sposób firma będzie mogła zrealizować swoje cele marketingowe. Wzorcowym artykułem możemy nazwać taki, który przynosi przedsiębiorstwu wymierne efekty.

Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zasad w tworzeniu artykułów do portali internetowych.

Merytoryka

Najważniejsza zasada brzmi: tekst musi być merytoryczny. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, nawet najlepsze działania optymalizacyjne nie przyniosą pożądanych efektów.

Sprawdzone informacje umieszczone w artykule, to podstawa pozyskiwania czytelników i budowania eksperckiego wizerunku.

Zatem przy tworzeniu treści należy pamiętać o:

  • rzetelnym researchu przed przystąpieniem do pisania,
  • utrzymaniu logiki i spójności wypowiedzi,
  • korzystaniu jedynie z wiarygodnych źródeł.

Merytoryczne teksty są promowane przez wyszukiwarkę, dzięki czemu mogą dotrzeć do większej liczby odbiorców. Co więcej, jeśli uda nam się zaangażować chociaż jednego użytkownika, istnieje szansa, że ten prześle tekst znajomym i w ten sposób wzrośnie darmowy ruch organiczny na stronie.

Przejrzystość

Merytoryka to baza artykułu, która pozwala nam na dalsze działania. Sprawdzone informacje to jedno, a sposób ich przekazania to zupełnie inna bajka. Teksty powinny być jasne i łatwe do zrozumienia dla każdego. Dlatego:

  • Wyjaśnij trudne zagadnienia prostymi słowami – nie chodzi o traktowanie odbiorcy jak dziecka, ale użycie języka, który będzie w stanie zrozumieć nawet osoba spoza branży. Fachowa nomenklatura znacząco utrudnia odbiór tekstu i może zwyczajnie zniechęcić czytelników do dalszej lektury. Jeśli posługujesz się specjalistycznymi terminami, zadbaj o ich wyjaśnienie, a jeszcze lepiej zrobić to na podstawie przykładu.
  • Zadbaj o spójność wypowiedzi – czyli przeprowadź konsekwentny wywód myślowy. Jedna informacja musi wynikać z drugiej. Dzięki temu odbiorca będzie w stanie zbudować spójny światopogląd, a co za tym idzie – wysoko oceni jakość tekstu.

Podsumowując, na przejrzystość wpływa połączenie słownictwa branżowego (które musi zostać wyjaśnione) oraz tok myślowy copywritera (czyli formułowanie właściwych i spójnych wniosków na podstawie zebranego materiału).

Struktura SEO

Kolejnym elementem, o który trzeba zadbać, jest struktura tekstu pod SEO. Innymi słowy – przestrzeganie zasad SEO copywritingu. Pisarz musi pamiętać o:

  • Dodawaniu nagłówków – czyli porządkowaniu informacji zgodnie ze stworzoną wcześniej hierarchią. Tytuł to nagłówek H1, następnie używa się H2 do opisania informacji odnoszących się do tytułu, a H3 to szczegółowe omówienie zagadnień poruszonych w H2. Im większa cyfra przy literze „H”, tym bardziej szczegółowo omawiane zagadnienie.
  • Słowach kluczowych – czyli umieszczeniu w tekście wyrazów, które opisują główny temat artykułu. Ważne, aby robić to w sposób naturalny – zaleca się dodawanie fraz kluczowych co 50-200 wyrazów.

Jak pisać artykuły do portali internetowych? Zadbaj o optymalizację!

Do tego kroku przystępujemy, jeśli mamy już gotowe nasze artykuły do portali internetowych. Optymalizacja to taka dekoracja tekstu, która pozytywnie wpływa na pozycjonowanie. Należy zadbać o:

  • Dodanie zdjęć do artykułu – można znaleźć dużo bezpłatnych zdjęć na portalach stockingowych (np. Pixabay).
  • Sformułowanie tekstu alternatywnego – taki tekst wyświetli się, jeśli wystąpi problem z załadowaniem zdjęcia. Co więcej, jeśli w tekście alternatywnym umieści się słowa kluczowe, można liczyć na pozyskanie ruchu organicznego z grafiki.
  • Linkowanie wewnętrzne – w ten sposób ułatwisz użytkownikowi nawigację po stronie, dzięki czemu będzie mógł bezproblemowo dotrzeć do innych treści.
  • Meta-title i meta-description – czyli tytuł oraz opis strony wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Ich zadaniem jest zachęcenie użytkownika do odwiedzenia witryny, więc należy zadbać o ich atrakcyjność.
  • Tagi i przypisanie artykułu do właściwej kategorii – dużo osób szuka treści na podstawie tagów lub kategorii. Zatem, jeśli struktura strony na to pozwala, warto zadbać o ten element.

Aktualizacja

Ostatnia ważna zasada dotyczy aktualizacji istniejących już na stronie treści. To niekończący się proces, ze względu na tempo zmian zachodzących na świecie.

Aktualizacja treści to jeden z najważniejszych elementów pozycjonowania. Jak już wspominaliśmy – Google promuje jedynie użyteczne treści, a przestarzały artykuł na portalu internetowym nie wpisuje się w ten kanon.

Dlatego warto przejrzeć treści zamieszczone na blogu przynajmniej raz na 12 miesięcy. Dzięki temu Twoja strona nie straci w oczach algorytmów ani użytkowników.

Artykuły do portali internetowych – podsumowanie

Artykuły do portali internetowych mogą przynieść wiele korzyści, jednak muszą być najpierw dobrze wykonane. 5 podstawowych zasad to:

  • wysoka wartość merytoryczna,
  • przejrzystość językowa,
  • struktura pod SEO,
  • optymalizacja,
  • aktualizacja.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *