Język korzyści – co to jest i jak go skutecznie stosować?

Zadaniem copywritera jest stworzeniu tekstu, który będzie nie tylko poprawny, wartościowy, interesujący, ale realnie wpłynie na wzrost wyników sprzedażowych. Aby tak się stało, treść musi posiadać bardzo ważną cechę – język korzyści. Jest to pewnego rodzaju sztuka. Język korzyści oddziałuje na wyobraźnię, wpływa na decyzje odbiorcy. Treść wyróżniająca się językiem korzyści ma wielką siłę, która w dobie ogromnej konkurencji jest coraz bardziej doceniana przez handlowców i przedsiębiorców. Dowiedzmy się zatem, czym dokładnie jest język korzyści i jak właściwie z niego korzystać.

Czym jest język korzyści?

Język korzyści to technika sprzedaży skupiająca się na korzyściach odbiorcy. Jako marketingowy styl pisania ma przedstawić zalety płynące z zakupu w taki sposób, aby zachęcić klienta do podjęcia transakcji. Stosując tę metodę, stawiamy w centrum zainteresowania potrzeby odbiorcy, a produkt czy usługę traktujemy jako odpowiedź na te potrzeby. Język korzyści polega na podkreślaniu pozytywnych wartości danej oferty. Nie myślimy zatem o suchych informacjach i parametrach, ale o tym, co ostatecznie te cechy produktu dają odbiorcy.

Jaki będzie skutek zastosowania tej techniki sprzedażowej?

Przede wszystkim powyższe zabiegi mają doprowadzić do zwiększenia wyników finansowych. Język korzyści daje podwójne możliwości osiągnięcia wyższych wyników. Po pierwsze realnie wpływa na zwiększenie sprzedaży, a z drugiej strony obniża koszty reklamy. Przekonujące treści sprawią, że klient zapisze się na newsletter, doda produkt do koszyka czy wyśle zapytanie odnośnie do oferty.  Interesujące, wartościowe teksty zwiększają również ruch na stronie, zwiększają widoczność witryny w Google, więc można zdecydowanie obniżyć koszty związane z płatnymi kampaniami reklamowymi.

Język korzyści – w jaki sposób go używać?

Każdemu procesowi tworzenia tekstów powinny towarzyszyć trzy pytania.

  • Co to jest za produkt/usługa/oferta?

(np. podróż na Maltę)

  • Co daje klientowi?

(np. przelot, zakwaterowanie w hotelu 5 – gwiazdkowym z wyżywieniem na 7 dni)

  • Co klient będzie z tego miał?

(np. komfort, wygodę, umożliwiające chwilę oddechu, relaks dla ciała i ducha, odpoczynek od pracy, nabranie sił i motywacji)

Pamiętaj, że stosując język korzyści, oddziałujesz na odbiorcę, jest to więc bardzo potężna broń. Aby nią poprawnie i skutecznie władać należy pamiętać o kilku wskazówkach.

Informuj o korzyściach, a nie o zagrożeniach

Nikt nie lubi być zastraszany. Jest to wręcz nieetyczne. Zadbaj o pozytywny wydźwięk treści. Nie informuj klienta, co traci, ale co zyskuje. Wydobądź z odbiorcy jego pragnienia, o których wcześniej może nawet nie miał pojęcia.  Mów o korzyściach z posiadania danego produktu.

Opieraj się na danych

Treści wpływają na wizerunek marki. Nie stosuj więc szeregu ładnych przymiotników niemających poparcia w rzeczywistości. Skup się na konkretach. Nie wyolbrzymiaj zalet i nie koloryzuj. Tekst, aby był wartościowy, musi być rzetelny i ma zawierać tylko prawdziwe informacje.

Zwracaj się bezpośrednio do odbiorcy

Nie bój się używać 2 os. l. p. Klienci lubią bezpośrednie zwroty, ponieważ wywołują one poczucie jakby oferta były kierowania do konkretnej osoby, a nie do anonimowego tłumu.

Stawiaj potrzeby klienta zawsze na pierwszym miejscu

Pamiętaj, że to nie produkt jest w centrum, ale klient i jego potrzeby. Cechy oferty przedstaw w taki sposób, aby pokazać bezpośrednią wartość dla odbiorcy. Podkreślaj, że Twój produkt jest rozwiązaniem na problemy klienta.

Odwołuj się do emocji

Język korzyści oddziałuje na decyzję klienta. Jego moc tkwi w odwoływaniu się do emocji odbiorcy. Emocje pełnią ogromną rolę w życiu każdego człowieka.  Twórz takie komunikaty, dzięki którym odbiorca poczuje,  że znacz jego odczucia, lęki, a Twoja oferta bezpośrednio na nie odpowiada.

Szanuj czas odbiorcy

Stosuj zasadę „max. konkretów w minimalnym czasie”. Wyobraź sobie, że 30 s to Twoja jedyna szansa na sprzedaż. Jak je spożytkujesz? Będziesz wymieniał przypadkowe cechy produktu, długą listę technicznych informacji? Nie! Zastąp suche fakty największymi wartościami. Skup się na tym, co najważniejsze, aby zaintrygować klienta. Używaj prostych zdań, zwięzłych i jasnych komunikatów.

Język korzyści – podsumowanie

Podsumowując, posługiwanie się językiem korzyści wymaga wyczucia i doświadczenia. Warto jednak poświęcić czas, aby nauczyć się skutecznie posługiwać tą techniką sprzedaży. Język korzyści pozwala zdobyć coś bardzo cennego – uwagę klienta. Stanie się to dzięki pisaniu o korzyściach, które odnoszą się nie do samego produktu czy usługi, ale do rezultatów. Stawiaj w centrum zawsze klienta i jego potrzeby. Odwołuj się do emocji, wyobraźni i motywacji odbiorcy.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *