iOS czy Android? Różnice, wady i zalety

Na rynku technologicznym od lat w dziedzinie telefonii mobilnej czołowe miejsca zajmują dwaj potentaci: Apple z iPhone’em oraz Google z Androidem. Poruszę dziś temat różnic w systemach operacyjnych obu i spróbuję zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie Android czy iOS – co jest lepsze?

Nikt już chyba nie jest w stanie wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania bez smartfona. Powierzyliśmy mu nieświadomie klucz do naszej prywatności. To istne centrum dowodzenia naszymi ziemskimi sprawami. Założeniem twórców zapewne jest, by tak nadal pozostało. Udoskonalane są więc systematycznie systemy operacyjne obu gigantów. A który z nich rezonuje z Tobą? iOS czy Android?

Co wybierasz: system „zamknięty” czy „otwarty”? iOS vs Android

Cechą charakterystyczna iOS jest system „zamknięty”. Ogranicza on opcję instalacji aplikacji wyłącznie do tych z koszyka App Store, ale mocno zweryfikowanych przez Apple.

System Android jest „otwarty”. Daje nam możliwość ingerencji i instalowania zewnętrznego, które nie pochodzi tylko ze sklepu Google Play.

Są tego plusy i minusy. Jedni użytkownicy postawią na iOS z uwagi na gwarancję bezpieczeństwa, inni zaś na Android ze względu na swobodę w działaniu.

Podstawowe różnice w oprogramowaniach. Wybierzesz Android czy iOS?

Cechy systemu operacyjnego Android/Google iOS/Apple
Optymalizacja Optymalizacja gorszej jakości ze względu na olbrzymią ilość obsługiwanych urządzeń różnych producentów. Optymalizacja sprawniejsza /płynna i szybka/ ze względu na mniejszą ilość obsługiwanych urządzeń
i dedykowany im autorski system.
Interfejs Różnorodny, w zależności od producenta modelu.

Możliwość personalizacji.

Zmiany ustawień dostępne z poziomu telefonu i aplikacji.

Jednolity dla wszystkich modeli Apple. Minimalizm.

Brak opcji personalizacji.

Ewentualne zmiany ustawień możliwe wyłącznie z poziomu telefonu.

Wsparcie/aktualizacje Do 3 lat wsparcia /wyjątkiem są znane marki/.

Duża aktualizacja raz w roku. Kilka razy w roku pojawiają się poprawki, dodatki, łatki.

Starsze modele nie mają opcji aktualizacji.

Co najmniej 5 lat gwarancji.

Duża aktualizacja raz w roku. Wiele razy w roku mniejsze, w tym błędy w systemie systematycznie naprawiane.

Starsze modele może objąć aktualizacja.

Niezawodność/bezpieczeństwo Podatny na wirusy.

Przyczyna: mniejsza kontrola antywirusowa aplikacji dodawanych do Google Play, opcja darmowych instalacji również ze stron.

Wysoki stopień bezpieczeństwa.

Przyczyna: Apple dokładnie weryfikuje każdą aplikację dostępną w App Store
i ogranicza do ich instalowania.

Ekosystem

 

Zawodny. Często współpracujące urządzenia są niewidoczne lub rozłączane przez system.

Ale: integracja z Google.

Doskonała współpraca
z innymi urządzeniami tego systemu w czasie rzeczywistym.

Warunek konieczny: wszystkie urządzenia marki Apple.

Przeczytaj również: Rozmowa telefoniczna z klientem – jak ją przeprowadzić?

iOS czy Android? Co uznać za wadę, a co za zaletę?

Różnice wskazane w tabeli, stanowiące jedynie zarys tematu, pokazują, że wiele z cech dla danego systemu operacyjnego może być zarówno jego wadą, jak i zaletą. Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Niewątpliwie na korzyść systemu iOS działają: płynność pracy, doskonała jakość zdjęć i filmów, prostota, rozbudowany ekosystem oraz gwarancja bezpieczeństwa. Jednocześnie jako wadę można by traktować prostotę, gdy stawiamy na personalizację i brak ograniczeń. Apple dysponuje niewielką ilością modeli smartfonów w porównaniu z liczebnością Androidów, co odzwierciedla się w cenie. Biorąc jednak pod uwagę długość gwarancji oraz aktualizacje oprogramowania minus zamienia się nam w plus.

Wybór pomiędzy tymi dwoma systemami jest bardzo intuicyjny i indywidualny. Nie ośmielę się przechylić szali na stronę któregokolwiek z nich. Po wieloletnim użytkowaniu i sympatii dla Androida skłaniam się powoli ku iPhone’owi z przyczyny zupełnie osobistej. Od niedawna zajęłam się fotografowaniem i zależy mi na zdjęciach dobrej jakości oraz ich profesjonalnej obróbce. A dziś zapewnić mi to może system iOS. Na pytanie zatem: Android czy iOS – co jest lepsze? odpowiem finalnie: to, co spełni tu i teraz Twoje potrzeby oraz zaspokoi gusta.

Autor tekstu: Agnieszka Sawicka

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *