Inflacja wciąż rośnie, wzrastają więc koszty życia i rachunki. Masz wrażenie, że wypłata znika zdecydowanie szybciej niż kiedyś, a chciałoby się przecież „coś odłożyć”. Zastanówmy się, jak oszczędzać pieniądze?
Bilans to pierwszy krok, aby znaleźć sposoby na oszczędzanie
Warto sprawdzić swoje aktualne, comiesięczne wydatki. Zrób pełną listę kosztów ponoszonych na media, na żywność i inne zakupy. Porównanie należności ze środkami, jakimi dysponujesz ujawni, czy wciąż dysponujesz tak mile widzianą nadwyżką i ile ona wynosi.
Jak obniżyć koszty stałe, aby oszczędzać pieniądze?
Pewne rachunki płacimy co miesiąc: za prąd, gaz, wodę, abonament za telefon, telewizję, Internet. Zmniejszenie tych regularnych zobowiązań będzie miało zasadniczy wpływ na stan naszego portfela.
Oszczędzaj prąd!
Wyłączanie niepotrzebnych świateł nie jest wcale trudne, a w przypadku urządzeń z listwy elektrycznej zajmie to sekundę. Zamiana 20-letnej lodówki na nową, o dobrej klasie energetycznej, obniżyć może radykalnie rachunki za prąd.
Przeczytaj również: Jak stworzyć skuteczny slogan reklamowy?
Zweryfikuj abonamenty
Zrezygnuj z usług niepotrzebnych, za które płacisz co miesiąc. Sprawdź oferty konkurencyjnych firm telekomunikacyjnych i zmień dostawcę, aby obniżyć stawki. Nawet już samo wypowiedzenie umowy skutkować może tym, że obecny dostawca zaoferuje lepsze warunki, aby zachęcić Cię do pozostania. To dobry sposób na oszczędzanie.
Obniż koszty transportu
Może to już najwyższy czas, aby zmienić sposób codziennego transportu? Nie tylko ze względu na wysoką cenę paliw, ale także, aby chronić środowisko. Zastanów się nad transportem publicznym, nie mówiąc już o skorzystaniu z roweru dla poprawy kondycji.
Opłacaj rachunki na czas, aby oszczędzać pieniądze
Odsetki i inne dodatkowe opłaty są zupełnie niepotrzebnymi kosztami, które łatwo można wyeliminować, a to kolejny sposób na oszczędzanie. Opłacaj rachunki w terminie, aby uniknąć kar za opóźnienie. Spłacaj kartę kredytową na czas, aby nie wejść w okres odsetkowy – unikniesz bardzo wysokiego oprocentowania.
W przestrzeganiu terminów opłat pomocne są opcje zleceń stałych, np. za czynsz, prąd czy gaz, a przelewy uruchomione będą automatycznie, w wyznaczonych terminach.
Planuj wydatki, aby oszczędzać pieniądze
Co miesiąc pojawiają się koszty dodatkowe. Zarówno te nie do uniknięcia, jak nowy akumulator, ale także te związane z przyjemnościami, jak wyjście do kina, wymarzone wakacje. Dokładna ich lista pomoże w podjęciu decyzji o odłożeniu lub rezygnacji z niektórych, jeśli to konieczne. Tak więc, w związku z drogim leczeniem u stomatologa, zakup nowych butów możemy przełożyć na kolejny miesiąc albo z niego zrezygnować. Wcześniejsze planowanie wydatków pozwoli nam także skorzystać z kolejnych dobrych sposobów na oszczędzanie, takich jak oferty „last minute” albo z promocyjnych cen biletów na pociąg lub samolot.
Szukaj lepszych cen, aby oszczędzać pieniądze
Wszyscy chętnie korzystamy z sezonowych wyprzedaży i oferowanych wtedy obniżek cen. Jednak na co dzień również warto szukać okazji, aby kupić taniej.
Skorzystaj z programów lojalnościowych
Pamiętaj o możliwości uzyskania bonusów w miejscach, z których korzystasz regularnie, czyli nie tylko kawa gratis, ale także darmowa usługa fryzjerska, manicure itp. dla lojalnych klientów.
Kupuj, kiedy cena jest niższa
W tym tygodniu pobliski hipermarket oferuje dużą zniżkę na włoską kawę – warto kupić ją teraz w niskiej cenie, chociaż poprzednie opakowanie jeszcze się nie skończyło.
Kupuj w Internecie
Nawet nie mając dużego doświadczenia w zakupach „w sieci”, z łatwością znajdziemy tam wiele produktów w bardzo konkurencyjnych cenach. Nie tylko uzyskamy dobrą cenę, ale i skorzystamy z możliwości szybkiego zakupu bez wychodzenia z domu.
Jak oszczędzać pieniądze – podsumowanie
Oszczędzanie nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i rezygnacją z zaspakajania swoich potrzeb. Wystarczy lepiej i racjonalniej planować wydatki oraz korzystać z możliwości zakupu w niższej cenie. Niektóre sposoby na oszczędzanie pieniędzy zapewnią nam wręcz ogromne, dodatkowe zyski, bo oszczędzając energię, wodę, gaz i paliwo, chronimy środowisko!
Autor tekstu: Barbara Pęgiel