Bez konwersji nie ma efektywnej działalności w sieci. Każdy, kto swój biznes przeniósł do Internetu, zastanawia się nad tym, jak poprawić współczynnik konwersji. Czym jest zatem konwersja i jak poprawić jej współczynnik?
Konwersja – odkryj jej znaczenie
Na konwersje składa się szereg działań, które sprawiają, że użytkownik jako potencjalny klient staje się aktywny. W prostym tłumaczeniu przekłada się na zyski w postaci sprzedaży towarów, usług czy swojej wiedzy. Konwersja to zatrzymanie na dłużej użytkownika na naszej stronie. Działanie podejmowane w celu zwiększenia konwersji, będą nieznacznie różniły się w zależności od charakteru prowadzonej działalności.
Konwersja i jej cele:
- zapisanie się na newsletter,
- założenie konta klienta i dokonanie zakupu,
- pozostanie dłużej na stronie,
- wypełnienie ankiety, formularza,
- pobranie darmowej grafiki, e-booka,
- obejrzenie filmu na stronie,
- udostępnienie treści przez np. social media,
- pozostawienie danych do kontaktu.
Konwersja i jej pomiar
Przed ustaleniem działań mających na celu poprawę konwersji na witrynie niezbędna jest określenie jej celów. Aby tego dokonać, niezbędne jest określenie grupy docelowej i dostosowanie do niej nie tylko treści, ale funkcjonalności strony. Wygląd witryny, czyli pierwsze wrażenie, jasność i przejrzystość w obsłudze również wpływa na współczynnik konwersji. Podobnie z ładowaniem strony, jeżeli nie wyświetla podstron, to generuje współczynnik odrzuceń.
Do mierzenia konwersji oraz określania jej celów służy program Google Analytics. Dzięki niemu możemy sprawdzić, jak długo użytkownik pozostał na stronie, jakie czynności wykonał, jakie strony przeglądał. Taka analiza pozwala jednak dokonać zmian na stronie i wpłynąć na poprawę konwersji witryny.
Poprawa współczynnika konwersji
Poprawa współczynnika konwersji ma za zadanie zminimalizować tak zwany pusty ruch, czyli krótkie wejścia, nieprzenoszące się na zysk. Może warto przyjrzeć się zatem poszczególnym detalom strony, które nie zachęciły użytkownika do znalezienia konkretnej informacji i pozostania dłużej na stronie.
Elementy mogące poprawić konwersję:
- bezpieczeństwo użytkowania, certyfikat SSL,
- wybór płatności dostawy,
- infografika,
- zawołania call to action,
- czytelnie komunikaty o promocjach,
- przejrzyste drzewo kategorii, nagłówki,
- opinie klientów,
- działania w social mediach.
Podsumowując, współczynnik konwersji określa procentowo osoby, które zrealizowały założony cel na naszej witrynie. Narzędzie służące analizie pozwalają na wprowadzenie zmian, które przełożą się na poprawę konwersji. Ma ona zatem duży wpływ na realizację założeń biznesowej działalności prowadzonej w Internecie.