Wybór systemu operacyjnego może się wydawać błahą rzeczą. Nic bardziej mylnego. Dla wielu ludzi, którzy nie mają dużego doświadczenia w informatyce, stanowi on dylemat. Każda platforma ma swoje unikalne cechy, które wpływają na cenę, moc, szybkość, łatwość w obsłudze oraz kompatybilność z innymi urządzeniami.
Który lepszy? MacOS vs Windows?
Dwójka największych rywali i graczy na dzisiejszym rynku systemów operacyjnych, każdy z nich posiada swoje grono oddanych i lojalnych fanów. Na tym kończą się ich podobieństwa. Teraz przyjrzyjmy się ich różnicą, które kolosalnie wpływają na doświadczenia związane z ich korzystania.
Optymalizacja systemu
MacOS jest oprogramowaniem używanym, tylko i wyłącznie, na urządzeniach marki Apple. Dzięki tej kompatybilności komputery Mac wykazują się szybkością oraz niezawodnością. Często można usłyszeć od posiadaczy Maca, że korzysta się z niego z taką samą sprawnością jak w dniu zakupu.
Co do Windowsa, sprawa już nie wygląda tak kolorowo jak u konkurencji. System Windows musi być programowany dla rożnych producentów, to sprawia, że sprzęt z biegiem czasu nie będzie tak stabilny i wydajny jakbyśmy chcieli.
Interfejs użytkownika
Od lat komputery Apple są znane ze swojego minimalistycznego, ale estetycznego podejścia do ich designu. Prostota jest poniekąd ich znakiem towarowym.
Z kolei Windows jest bardziej konfigurowalny niż macOS. Pozwala to użytkownikowi na dogłębniejszą możliwość zmiany komputera według swoich preferencji. Mimo to Microsoft się nie zatrzymuje i dzięki ich najnowszemu systemowi – Windows 11, możemy doświadczyć bardziej nowoczesny i milszy dla oka interface względem Windows 10.
Kompatybilność oprogramowań
Aplikacje są nieodłączną częścią systemów operacyjnych – macOS, z roku na rok, powiększa wachlarz aplikacji, z których można korzystać. Komputery Apple świetnie się nadają do pracy, np. obróbka zdjęć i filmów, edycja dźwięku lub tworzenie grafik.
Jednakże Windows dalej góruje nad macOS, gdy chodzi o ilość aplikacji i gier, jakie obsługuje. Większość firm optymalizuje gry oraz aplikacje pod kątem Windowsa, więc nie bez powodu gracze wybierają oprogramowanie Microsoftu.
Przeczytaj również: iOS czy Android? Różnice, wady i zalety
Prywatność i bezpieczeństwo
Często się słyszy, że Maki są bardziej odporne na wirusy i inne złośliwe oprogramowania. I jest w tym ziarenko prawdy. Apple ma bardziej rygorystyczne podejście do ochrony danych w porównaniu do Windowsa, szczególnie w przeszłości Windowsy były celem wielu ataków. Natomiast w dzisiejszych czasach obie platformy ciężko pracują i rozwijają się, aby zapewnić swoim użytkowników pożądane bezpieczeństwo.
MacOS czy Windows? Podsumowanie – zalety i wady
Ostatecznie wszystko sprowadza się do osobistych preferencji. Jednakże zalety i wady mogą diametralnie wpłynąć na nasze postrzeganie i wybór urządzenia.
MacOS
Zalety
- Stabilność i optymalizacja: macOS jest zoptymalizowany pod kątem sprzętu marki Apple, co przekłada się na stabilną i płynną pracę.
2. Jakość wykonania: Komputery Mac charakteryzują się wysoką jakością wykonania zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
3. Integracja z innymi urządzeniami Apple: macOS doskonale współpracuje z innymi urządzeniami Apple, co ułatwia synchronizację danych i pracę na wielu urządzeniach.
Wady
- Ograniczona dostępność oprogramowania: Choć sytuacja się zmienia, to wciąż na macOS dostępnych jest mniej aplikacji niż na Windows.
2. Wysoka cena: Komputery Apple są często droższe niż komputery z systemem Windows.
Windows
Zalety
- Wszechstronność i dostępność oprogramowania: Windows oferuje szeroki wybór aplikacji, w tym również tych dostępnych w darmowych wersjach.
2. Cena: Komputery na Windowsie są często tańsze niż komputery Mac.
3. Elastyczność konfiguracji: Windows umożliwia większą elastyczność w konfiguracji systemu.
Wady
- Podatność na ataki złośliwego oprogramowania: Windows jest często bardziej podatny na ataki złośliwego oprogramowania niż macOS.
2. Mniej stabilny: Ze względu na różnorodność sprzętu system Windows może być mniej stabilny niż macOS.
Autor tekstu: Dawid Dewalski