Wirtualne niebo się chmurzy… Czy skończy się to prawdziwą burzą? Pomimo wątpliwości co do bezpieczeństwa tej metody, coraz więcej użytkowników decyduje się na przechowywanie danych w chmurach. Jak one właściwie działają? Czy Twoje dane są bezpieczne? Jak unikać ryzyka? Poznaj odpowiedzi na te kluczowe pytania!
Chmura, czyli wirtualne przechowywanie danych
Chmury wykorzystywane są już nie tylko w celach prywatnych. Ich przystępność oraz niewielkie koszty są cenione także w biznesie. Korzystając z chmury, przechowujesz dane na zewnętrznych serwerach dostawcy usługi. To on dba o infrastrukturę, zabezpieczenia i aktualizacje. Dostęp do przestrzeni dyskowej masz zdalnie, z pomocą dedykowanych aplikacji. Możesz z nich korzystać na komputerze, laptopie, tablecie czy telefonie. Pierwsze kilka GB do przechowywania dostajesz zwykle darmowo. Za większą przestrzeń trzeba jednak płacić, np. w abonamencie.
Oprócz możliwości przechowywania i udostępniania danych, możesz otrzymać także szereg innych narzędzi. Platformy do konferencji online, edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne i współdzielone kalendarze… Potrzebujesz poprawić ważną prezentację tuż przed spotkaniem? Materiały i narzędzia czekają na Ciebie w chmurze! Prowadzisz firmę z kilkoma filiami? Przepływ planów i danych między pracownikami odbędzie się tak szybko, jak gdyby pracowali przy jednym stanowisku.
Systemy bezpieczeństwa w chmurach i ochrona danych
Jednak nawet wysoko rozwinięte systemy nie są pozbawione wad. Martwisz się kwestią bezpieczeństwa Twoich danych? Nie tylko Ty masz taki problem! Jak firmy dostarczające usługi w chmurze zabezpieczają umieszczane w nich informacje? Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest szyfrowanie, zarówno przy przesyłaniu, jak i użytkowaniu danych. Dodatkowo, często stosuje się system stopniowanych uprawnień dostępu wśród pracowników. Fizyczne aspekty także nie są pomijane. Serwery są zabezpieczane przed wilgocią, pożarem czy dostępem osób trzecich.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze?
Czy zauważyłeś, że pomimo podjęcia tych wszystkich kroków wciąż zdarza się, że dane wyciekają? Jeśli więc chcesz w pełni cieszyć się zaletami wirtualnej chmury, warto zastanowić się, jak sam możesz wpłynąć na eliminację takiego ryzyka. W zależności od typu potencjalnego zagrożenia, masz do dyspozycji kilka rozwiązań, które będą chronić Twoje pliki już od pierwszego dnia użytkowania chmury.
Zasady bezpiecznego przechowywania danych
Najczęstszą przyczyną wycieku danych jest tzw. czynnik ludzki. Być może nieprawidłowo korzystasz z dedykowanej aplikacji? Sprawdź dokładnie, jakie są jej funkcje i wymogi! Udostępnienie poufnego pliku w nieprawidłowym folderze to także jedna z częstych pomyłek. Pamiętaj, że dobrą praktyką jest zabezpieczanie danych jeszcze przed ich umieszczeniem w chmurze, np. z pomocą haseł. Dbaj o ich moc i regularną zmianę. Zaszyfrowane treści lepiej się obronią przez niepożądanym rozpowszechnianiem. Dodatkowo, kontroluj dostęp i uprawnienia osób w chmurze.
Bezpieczeństwo na co dzień, bezpieczeństwo w chmurze
Jeden zainfekowany plik może wpłynąć na całościowe obniżenie poziomu bezpieczeństwa. Zwróć więc uwagę, co umieszczasz w chmurze. Podstawowe zasady dbania o ochronę danych, na komputerze osobistym czy też w internecie, mają zastosowanie także tutaj. Pamiętaj o poufności haseł i o konieczności natychmiastowej reakcji na próby uzyskania dostępu i phishing. Instalacja programów antywirusowych czy uwierzytelnianie użytkowników mających kontakt z danymi to już oczywista oczywistość…
Przeczytaj również: Zasada odwróconej piramidy – jak stosować ją w tekście?
Przyszłość przechowywania danych
Czy korzystasz już z chmury… Czy też dopiero zaczniesz to robić? Wydaje się, że inna opcja, czyli całkowita rezygnacja z takiej formy przechowywania danych, staje się w dzisiejszym świecie niemożliwa. Nie musi to być jednak fakt przyjmowany z rezygnacją. Chmura jest narzędziem, które ułatwi Ci życie – zarówno prywatne, jak i zawodowe. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności będzie ona bezpieczna, zacznij więc stosować poznane rady już dziś. Nie musisz obawiać się niszczącej burzy. Gdy zadbasz o chmurę, chmura zadba o Ciebie!
Autor tekstu: Ewa Szymańska-Pawłowska