Zakupy online stają się coraz popularniejsze. Przeglądamy różne strony i czasami to właśnie czas dostawy jest kluczowy, żeby podjąć decyzję o zakupie. Dlatego firmy wychodzą naprzeciw klientowi i decydują się na szybki handel. W tym artykule możemy się dowiedzieć, czym jest quick commerce i jak działa.
Czym jest quick commerce?
Quick commerce (jak również Q-commerce, szybki handel) polega na sprzedaży internetowej. Opiera się to wszystko na szybkości. Najczęściej dostawę otrzymujemy w ciągu 3-5 dni, a w przypadku szybkiego handlu towar dostarczamy pod wskazany adres do godziny. Możemy zamówić produkty spożywcze, chemiczne, higieniczne, farmaceutyczne, jak i również dostawy jedzenia. Wszystko jest spakowane w jeden plecak i w zależności od firmy jest określona waga w kilogramach lub są podane wymiary, których nie możemy przekroczyć przy jednym zamówieniu.
Jakie ma cechy szybki handel?
Sklepy internetowe działają 24 godziny na dobę i przez 365 dni. Nie bez powodu taka forma zyskuje na popularności. Możemy dostać upragniony produkt znacznie szybciej, niż gdybyśmy go mieli dostać w tradycyjny sposób. Poniżej przedstawiam cechy charakterystyczne, oto one:
- Szybka dostawa. Jest to najważniejsza zaleta tego modelu. Klient może zakupić produkt w dowolnym czasie. Zakupiony towar zostanie dostarczony pod wskazany adres w ciągu godziny.
- Możemy zamówić interesujące nas produkty z dowolnego miejsca i czasie. Nie musimy wychodzić z domu i stać w kolejkach, a jedynie wykorzystać do tego celu telefon komórkowy.
- Aplikacje mobilne są ustawione w taki sposób, żeby zapamiętywać zakupione wcześniej produkty. Na tej podstawie są tworzone rekomendacje i sugestie produktów, które mogą zainteresować danego użytkownika. Dodatkowym plusem jest stworzenie przez firmy własnych aplikacji, w których są dostępne produkty z różnych miejsc.
- Niskie ceny. Ceny produktów są zbliżone lub takie same jak w sklepach stacjonarnych. Jednak koszty dostawy mogą okazać się wyższe, kiedy zdecydujemy się na dostawę pojedynczej rzeczy. Warto wziąć pod uwagę wartość zamówienia, gdzie koszt dostawy będzie niższy i dystans, jaki musi pokonać kurier, żeby je dostarczyć.
- Śledzenie zamówienia. Jest to kolejne ułatwienie dla użytkowników, którzy korzystają z szybkiego handlu. Można śledzić przesyłkę i obserwować, w jakim czasie dotrze do nas przesyłka.
Przeczytaj również: Internet na drodze do marzeń – jak wygląda proces zakupowy online?
Jak działa quick commerce?
Proces działania Q-commerce rozpoczyna się w momencie, kiedy klient składa zamówienie za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej. System automatycznie je przetwarza i analizuje, czy dane produkty są dostępne. Następnie wszystko jest przekazywane do wewnętrznego magazynu i produkty są kompletowane. Mają do nich dostęp jedynie upoważnieni pracownicy lub kurierzy.
Skompletowane zamówienie jest przekazywane kurierom, którzy za pomocą rowerów, skuterów, hulajnóg i samochodów dostarczają je pod wskazany adres. Są one dowożone w określonym czasie, gdzie można cały czas śledzić przesyłkę.
W momencie, kiedy klient otrzyma swoje zamówienie, transakcja jest zamykana. Klient ma możliwość wystawienia opinii i oceny usługi. Jest to szczególnie ważne, żeby móc poprawić działanie szybkiego handlu.
Czy warto zainteresować się quick commerce?
Oczywiście, że tak. Quick commerce jest szybko rozwijającą się gałęzią, jeśli chodzi o zakupy online. Dostajemy zamówione produkty w bardzo krótkim czasie. Na pewno zapewnia to wygodę dla osób, które są ciągle zabiegane. Oczywiście istnieją minusy tego rodzaju zamówień, gdzie jakość świeżych produktów może być różna i powinniśmy mieć to na uwadze. A jeśli chodzi o koszt dostawy, będzie to uzależnione od ilości zamawianych rzeczy.
Warto dać temu szansę, gdyż jest to przyszłość na rynku zakupów online. Już dzisiaj jest to widoczne w firmach, które działają w Polsce. Firmy zaczną konkurować między sobą, co może przełożyć się w przyszłości na zwiększenie standardów, jeśli chodzi o produkty, które mogą nie do końca spełnić nasze oczekiwania. Wszystko jest kwestią czasu, czy nadal będzie popyt na tego typu działanie.
Autor tekstu: Izabela Piotrowska