Jedną z głównych składowych naszego życia jest sfera zawodowa. Niejednokrotnie to właśnie ona stawiana jest przez niektórych na szczycie osobistych priorytetów. Nie do podważenia jest fakt, iż praca ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, a tym samym przekłada się bezpośrednio na życie prywatne. Stąd istotnym jest aby doskonalić w sobie umiejętności rezyliencji. Czym ona jest, i jak ową rezyliencję ćwiczyć, podpowiemy w poniższym artykule.
Pojęcie rezyliencji w psychologii
O rezyliencji w psychologii zaczęto rozmawiać w latach 70. XX wieku. Określono ją jako zespół psychofizycznych umiejętności, mających podłoże w sprzyjającej plastyczności mózgu, dzięki którym możliwym jest radzenie sobie z problemami. Inaczej mówiąc, rezyliencja to zdolność adaptacji do zmieniających się warunków oraz sprawnego, pozbawionego stresu przystosowywania się do nich.
Czym jest rezyliencja w pracy?
Wielu dzisiejszym pracownikom, ze względu na trudny i dynamiczny charakter środowiska pracy, towarzyszą związane z nią uczucia podenerwowania i niepewności. W tym kontekście rezyliencja oznacza umiejętność radzenia sobie z tymi trudnymi emocjami. Skuteczne jej wzmacnianie ma pozytywne przełożenie na utrzymanie wysokiej motywacji do pracy oraz efektywne mierzenie się z wyzwaniami i obowiązkami. Dzięki wypracowanej psychicznej odporności na stres i presję otoczenia podejmowane decyzje stają się bardziej racjonalne, a w efekcie lepiej rokujące.
Sprawdź, Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV?
Jak ćwiczyć rezyliencję?
- Zapanuj nad emocjami – wachlarz znanych nam emocji jest naprawdę szeroki. Umiejętność radzenia sobie z nimi jest jedną z trudniejszych składowych rozwoju człowieka. Zrozumieniu i kontrolowaniu emocjonalnych reakcji pomóc mogą chociażby ćwiczenia oparte o techniki oddechowe. Innym oczywistym wsparciem będzie sama refleksja nad własnymi uczuciami i każdorazowa próba ich analizy. Należy nauczyć się o własnych przeżyciach rozmawiać. Nienajlepszym pomysłem będzie też od tych najtrudniejszych emocji w swoim życiu uciekać.
- Zadbaj o optymistyczne nastawienie – choć radzenie komuś, aby myślał pozytywnie, jest jedną z najczęściej powtarzanych fraz ze słowami otuchy, to w niej tak naprawdę skrywa się klucz do wyćwiczenia w sobie silnej rezyliencji. Warto nauczyć się skupiać na pomyślnych aspektach każdej okoliczności, a z przykrych sytuacji i skomplikowanych wyzwań wyciągać życiowe lekcje.
- Inwestuj w samorozwój – nic innego nie zadba tak dobrze o nasze poczucie własnej wartości, jak rozwój umiejętności i zdobywanie nowych kompetencji. Poszerzanie własnych horyzontów daje poczucie sprawczości we własnym życiu, a w kontekście kariery zawodowej – umacnia naszą pozycje na rynku pracy. Co ważne, dzięki samodoskonaleniu w sferze wykonywanych obowiązków, w obliczu czekających nas niespodziewanych zmian, stajemy się bardziej elastyczni, a proces przystosowawczy może okazać się znacznie łatwiejszy.
- Zatroszcz się o dobre relacje – przyjazne stosunki w pracy, oparte o wzajemny szacunek i wsparcie to niezwykle ważny element przyczyniający się do osiągnięcia przez nas silnej rezyliencji. Warto zdobywać się na gotowość do niesienia pomocy kolegom z pracy, a także bycie otwartym na przyjmowanie porad od innych. Dobra atmosfera w pracy jest nieoceniona, dlatego pod parasol ochronny należy wziąć: czas, opinie, a także pomysły każdej ze współpracujących z nami osób. Jednocześnie pamiętać należy o tym, aby domagać się o podobne traktowanie reprezentowanych przez nas samych wartości.
- Pielęgnuj życie prywatne – ostatnią, lecz równie istotną kwestią jest dbanie o to, by życie zawodowe nie miało zbyt dużego wpływu na życie osobiste. Możliwość odpoczynku wśród bliskich, a także czas na oczyszczenie głowy z trudów i wyzwań związanych z pracą, to nieocenione dobrodziejstwa, z których warto należycie korzystać.
Podsumowanie – rezyliencja w pracy jako droga do sukcesu
Sprawne reagowanie na pojawiające się przeciwności losu jest niezwykle ważne w kontekście wykonywania obowiązków zawodowych. Pozytywne efekty rezyliencji widoczne będą zarówno w naszej pracy, jak i w konsekwencji w obszarach życia prywatnego. Dzięki niej zwiększymy swoje szanse na pokierowanie własnej kariery w stronę sukcesu, a jednocześnie zminimalizujemy straty w życiu osobistym, wynikające z chęci poświęcenia się temu właśnie celowi.
Autor tekstu: Katarzyna Sikora