Studia i praca, czyli jak pogodzić naukę i zarabianie?

Osoby wchodzące w życie zawodowe po okresie licealnym często stają przed dylematem, jak pogodzić naukę i zarabianie. Z jednej strony chcą rozwijać swoją karierę i poszerzać swoje horyzonty intelektualne, z drugiej często koliduje to z pragmatyczną potrzebą utrzymania się i zarobkowania (jeśli nie mamy bogatych rodziców lub krewnych). W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, jak można pogodzić naukę z pracą.

Jak połączyć pracę i studia w trybie zaocznym

Studia zaoczne w swojej istocie przewidują czas na pracę dla studenta w ciągu tygodnia. Zajęcia zazwyczaj odbywają się w weekendy lub czasami również w piątki po południu. Niektóre kierunki studiów oferują na przykład obozy zapoznawcze lub przygotowawcze przed rozpoczęciem nauki, inne z kolei jak ASP wymagają obecności również na wyjazdowych sesjach zaliczeniowych w plenerze. Wiele kierunków zawodowych wymaga od studenta również odbycia dużej liczby godzin praktyk, np. fizjoterapia czy pielęgniarstwo. Pomimo wszystkich niedogodności w tym wypadku pozostaje wiele czasu pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem na znalezienie pracy etatowej. Wielu pracodawców chętnie zatrudnia studentów, oferując elastyczność oraz wyrozumiałość w łączeniu obowiązków zawodowych z edukacją.

Jak połączyć pracę i studia w trybie dziennym

Studia dzienne to zdecydowanie inna kwestia. Zajęcia odbywają się w ciągu tygodnia, a co za tym idzie student ma utrudnione możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. W tym wypadku musimy zdecydowanie bardziej wytężyć naszą kreatywność i poszukiwać zajęć w godzinach popołudniowych lub w weekendy. Warto również przemyśleć kwestię godzin pracy, tak aby zostawić sobie przestrzeń na niezbędną naukę oraz wymagane projekty, których będzie wymagała od nas uczelnia. Ciekawymi przykładami prac mogą być między innym: kelner podczas imprez okolicznościowych, barman, stróż, kurier czy opiekunka do dzieci.

Przeczytaj również: Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV?

Jak połączyć pracę i studia w trybie wieczorowym

Studia wieczorowe to idealna propozycja dla osób, którym zależy na pogodzeniu edukacji z nauką. Zajęcia zwykle odbywają się popołudniami po godzinie 16:00, pozostawiając nam czas na pracę w ciągu dnia. O czym warto pamiętać, to fakt, iż uczęszczając na popołudniowe wykłady, zwykle będziemy o wiele bardziej zmęczeni niż studenci dzienni, ponieważ mózg ludzki nie jest już tak wydajny o tej porze dnia. Jednak zawsze zostają nam wolne weekendy, które możemy spożytkować na naukę lub odpoczynek, który jest również potrzebny, aby zachować ogólny dobrostan organizmu.

Podsumowanie

Podsumowując, należy pamiętać, że łączenie obowiązków uniwersyteckich z pracą nie jest łatwe, ale jest jak najbardziej możliwe i co więcej może przynieść wiele satysfakcji oraz rozwinąć poczucie własnej wartości. Zarówno praca, jak i studia to czas rozwoju naszego potencjału oraz poszukiwanie własnego miejsca w życiu. Myślę, że przede wszystkim warto iść za głosem swojego serca zarówno w wyborze kierunku edukacji, jak i późniejszej kariery. To przyniesie nam wiele radości, satysfakcji oraz pozwoli rozkwitnąć naszym pasją. A co za tym idzie łączenie pracy i studiów będzie dla nas o wiele łatwiejsze.

Autor tekstu: Paweł Melnarowicz

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *