Okres pandemii koronawirusa zmusił społeczeństwo do opuszczenia biur i częstszej pracy z domu. Obecnie, coraz więcej pracowników wybiera tę formę pracy, jednak są również tacy, którzy z chęcią rezygnują z home office. Dlaczego tak się dzieje? Przekonaj się sam, jakie mogą być wady i zalety pracy zdalnej i czy warto się na nią zdecydować.
Najważniejsze wady i zalety pracy zdalnej
Jak każda forma pracy, również i home office nie jest rozwiązaniem idealnym dla każdego. W zależności od predyspozycji pracownika, jego sytuacji rodzinnej i materialnej, czy wreszcie od stanowiska jakie zajmuje, praca zdalna może okazać się receptą na wszelkie trudności lub prawdziwą zmorą. Dowiedz się, które wady i zalety pracy zdalnej okażą się dla Ciebie najistotniejsze.
Przeczytaj również: Artykuły do portali internetowych – 5 najważniejszych zasad
Czy to już czas na pracę?
Jedną z najważniejszych wad pracy zdalnej jest mieszanie się sfery prywatnej z zawodową. Przynosząc pracę do domu, bardzo trudno jest wygospodarować czas jedynie na obowiązki zawodowe, a później na życie prywatne. Często ta proporcja ulega więc zachwianiu, sprawiając, że spędzamy na pracy dużo więcej godzin, niż robilibyśmy to w biurze.
W przypadku pracy zdalnej, ważne jest więc umiejętne zarządzaniem swoim czasem i samodyscyplina. Przydatne będzie również wydzielenie konkretnej przestrzeni w domu, przeznaczonej tylko do wykonywania obowiązków zawodowych. Taka namiastka biura, pozwoli rozdzielić pracę od życia rodzinnego.
Jak skutecznie pracować z domu?
Wymieniając wady i zalety pracy zdalnej, nie sposób pominąć rozpraszaczy, czekających na nas w domu. Spotkanie biznesowe z ważnym klientem, kiedy dookoła Twojego biurka biegają dzieci, a pies skomle pod drzwiami, to istne kuriozum! Podobne zdumienie budzą także przypadkowo włączone kamerki czy mikrofony podczas firmowych spotkań. Takie sytuacje z pewnością utrudnią Ci prawidłowe wypełnianie Twoich obowiązków. Aby skutecznie pracować z domu, niezwykle istotne są więc Twoje umiejętności skupienia na celu i zachowanie dystansu wobec otoczenia.
Warto znaleźć również sposób na odizolowanie się od reszty domowników i stanowcze wyznaczenie granic – to uchroni Cię przed syzyfową pracą, która nie przynosi wystarczających rezultatów.
Zmiany vs stabilność
Równocześnie wadą i zaletą pracy zdalnej jest możliwość wykonywania jej z jakiegokolwiek miejsca na świecie. Dla jednych będzie to więc wspaniała możliwość, ułatwiająca podróże, czy umożliwiająca zamieszkanie w dogodnym dla nich miejscu, bez konieczności szukania pracy w okolicy. Dla innych jednak, przyzwyczajonych do stabilności i codziennych rytuałów, home office może okazać się dużym problemem. Wychodzenie do biura zamieni się na wejście do innego pokoju, a współpracownicy będą dostępni jedynie wirtualnie. Praca zdalna może więc sprawiać trudność ekstrawertykom, którzy potrzebują częstego kontaktu z drugim człowiekiem.
Czas to pieniądz
Często wymienianą zaletą pracy zdalnej jest oszczędność czasu. Godziny, które wcześniej przeznaczane były na przygotowanie się do wyjścia oraz na sam dojazd, w przypadku pracy z domu mogą zostać wykorzystane bardziej produktywnie. Zwykle jest to od jednej do dwóch zaoszczędzonych godzin, dzięki którym nie tylko wcześniej zaczniesz, ale i skończysz dzień pracy.
Jakie koszty kryją się za pracą zdalną?
Pozostając w kwestiach oszczędzania, warto wspomnieć również o opłatach, które ponosimy, pracując zarówno z biura, jak i z domu. Także to może zostać uznane jednocześnie za wadę i zaletę pracy zdalnej. Dzięki niej unikniesz kosztów transportu oraz zmniejszysz wydatki na posiłki, które zamawiasz do pracy. Z drugiej strony, korzystanie z własnego sprzętu czy własnej kuchni, spowoduje wzrost kosztów za zużytą energię. Z tego powodu część firm zapewnia swoim pracownikom dodatek finansowy, który ma zrekompensować te wydatki.
Przestój w pracy? Żaden problem
Znasz ten moment, kiedy Twoja praca staje w miejscu, ponieważ nie otrzymałeś jeszcze wszystkich potrzebnych materiałów? Albo czekasz na ważną wiadomość od klienta, bez której nie da się nic zrobić? Praca zdalna jest doskonałym rozwiązaniem na tego typu przypadki. Daje Ci dużą elastyczność i swobodę, dzięki której nie musisz marnować swojego czasu, ślepo patrząc w ekran komputera i czekając na dalsze wskazówki.
Pracując z domu masz możliwość dostosowania swojego grafiku tak, by maksymalnie wykorzystać swój czas pracy, a chwile wcześniej spędzane na oczekiwaniu, przeznaczyć na zasłużony odpoczynek. Dzięki temu Twoja praca stanie się jeszcze bardziej efektywna.
Wady i zalety pracy zdalnej – co zwycięża?
Decydując się na home office, warto przemyśleć wszystkie wady i zalety pracy zdalnej i jak najlepiej się do niej przygotować. Nie sposób jednak stwierdzić, dla kogo takie rozwiązanie okaże się najlepsze. Dobrym pomysłem będzie natomiast praca hybrydowa, która łączy w sobie pracę z biura i z domu. W ten sposób zyskujesz możliwość poznania plusów i minusów obydwu rozwiązań, co ułatwi Ci późniejszą decyzję. Niemniej, w dzisiejszym, pełnym możliwości świecie, warto rozważyć pracę zdalną i być gotowym na jej podjęcie.
Autor tekstu: Aleksandra Kowal