Matryca Eisenhowera – czym jest i jak z niej korzystać?

Matryca Eisenhowera, znana również jako macierz lub kwadrat Eisenhowera, to narzędzie do skutecznego planowania i zarządzania czasem. Dzięki podziale zadań na cztery kategorie, w zależności od ich pilności i ważności, pomaga ustrukturalizować cele i skupić się na najważniejszych działaniach.

Ważność a pilność

Na co dzień często traktujemy te terminy synonimicznie. Jednak w kontekście macierzy Eisenhowera te terminy należy oddzielać.

Zadania ważne to takie, które nie wymagają natychmiastowego działania, ale w perspektywie czasowej pomagają osiągnąć cele osobiste.

Zadania pilne natomiast to zadania, które wymagają natychmiastowego działania, w przeciwnym razie poniesiemy konsekwencje.

Budowa matrycy Eisenhowera

Matryca zbudowana jest z czterech ćwiartek rozmieszczonych na dwóch osiach, ważności i pilności.

Ćwiartka 1 – zadania pilne i ważne

Znajdują się w niej wszystkie zadania z terminem wykonania oznaczonym na już oraz wszelkie sytuacje nagłe czy kryzysowe. Może to być np. nauka na egzamin na jutro, wizyta u lekarza, naprawa zepsutego sprzętu czy zapłata rachunków.

Warto zajmować się nimi, zanim trafią do ćwiartki 1. Czekanie z terminami do ostatniej chwili powoduje stres i napięcie, co może się przyczyniać do problemów zdrowotnych i zmęczenia.

Ćwiartka 2 – zadania ważne i niepilne

W tej ćwiartce znajdują się wszelkie zadania, które chcemy robić i które nie posiadają określonego terminu realizacji. Są to najczęściej czynności przyczyniające się do naszego samorozwoju, związane z naszymi pasjami czy podtrzymywaniem relacji towarzyskich.

Jest to najbardziej produktywna pod kątem rozwoju osobistego ćwiartka.

Ćwiartka 3 – zadania niepilne i ważne

Zadania w tej ćwiartce najczęściej mają naglący termin wykonania, ale nie istotny dla nas. Mogą to być prośby o przysługę od znajomych lub rodziny czy wyręczenie partnera w codziennych czynnościach.

Ćwiartka 4 – zadania niepilne i nieważne

Najlepiej nazwać ją ćwiartką prokrastynacji, znajdują się tu wszelkie zapychacze czasu. Oglądanie Netflixa, przeglądanie Facebooka godzinami.

Warto o nich pamiętać, ponieważ pozwalają na relaks. Nie należy pozwolić, aby objęły główną rolę w naszym życiu.

Przeczytaj również: Prawo Parkinsona – jak zwiększyć produktywność?

Za bardzo w którejś ćwiartce

Jeśli czujesz się zestresowany, nie masz czasu dla siebie i rodziny, bo cały czas gonisz terminy, prawdopodobnie znajdujesz się zbyt często w ćwiartce 1. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad swoimi sposobami organizacji czasu i starać się wykonywać czynności, zanim terminy się nawarstwią.

Warto również zastanowić się, czy wszystkie terminy, które tak zacięcie gonisz, są twoje, może zbyt często mówisz „tak” innym i obowiązki, które cię przytłaczają, wcale nie są twoją odpowiedzialnością.

Matryca Eisenhowera – złoty środek

Jak wspomniałam wyżej, najkorzystniej jest skupiać swoją uwagę na ćwiartce 2, gdyż to dzięki niej poprawi się nasze życie. Oczywiście nie da się całkowicie uniknąć zadań z ćwiartki 1 i 3, dlatego dla własnego dobrego samopoczucia trzeba zadbać, aby zostały one wykonane, zanim termin nas dogoni. A jeśli chodzi o ćwiartkę 4, każdy czasem potrzebuje pogapić się bezmyślnie w ekran i nie ma w tym nic złego.

Autor tekstu: Natalia Chełstowska

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *