Jak urządzić domowe biuro

Praca zdalna, gdzie strój formalny to pojęcie praktycznie nieistniejące, a za biurko równie dobrze może służyć łóżko, jak i kolana na cieplutkim balkonie, nie wygląda, jakby potrzebowała domowego biura. Jednak dobrze jest mieć swój kąt, nawet kiedy używa się go tylko od święta. Zastanawiasz się, jak go urządzić? Podpowiadamy!

Własny kącik – cisza i spokój

Zacznijmy od podstaw. Za domowe biuro spokojnie może służyć osobisty pokój, jeżeli metraż mieszkania nie pozwala na urządzenie osobnego pomieszczenia. Najważniejszą rzeczą, o jaką trzeba wtedy zadbać, jest spokój. Drzwi, które można zamknąć, odcinając się w ten sposób od toczącego się po ich drugiej stronie życia domowników, w zupełności wystarczą. Trzeba jednak pamiętać o pewnej zasadzie. Podczas godzin pracy, nie ma Cię w domu. To, że nie wychodzisz do biura, nie oznacza, że się obijasz.

Przeczytaj również: Ile zarabia copywriter i content writer?

Podstawowy ekwipunek

Mając już miejsce do pracy, należy zadbać o porządne narzędzia. Wygodny fotel, dobry laptop, odpowiednie biurko. Oto święta trójca komfortu. Nie trzeba długo tłumaczyć, jak ważne jest posiadanie właściwego fotela. Wyobraź sobie, że musisz siedzieć kilka godzin na niewygodnym stołku. Koszmar. Laptop lub komputer, który bez problemu poradzi sobie z postawionymi przed nim zadaniami, to podstawa. Dopasuj wielkość biurka do swoich potrzeb i umieść je w jasnym oraz przestrzennym miejscu.

Nie bądź krewetką!

Wspomnieliśmy już, że wygoda to twój priorytet. Warto z tegoż powodu zainwestować w podstawkę pod monitor lub laptopa. Pracując po kilka godzin dziennie w pozycji garbatego goblina, szybko nabawisz się bólu pleców lub karku. Optymalną wysokością dla ekranu jest poziom oczu. Ciekawą alternatywą, która pozytywnie odbije się na Twoim zdrowiu, jest praca na stojąco. W sklepach można znaleźć przeznaczone do tego biurka, których wysokość da się regulować, jednak sama podstawka również się nada.

Gadżety dla wygody

Działający bez zarzutów komputer to podstawa, ale nie trzeba na nim kończyć przygody z komfortem! Poza wspomnianą już podstawką żelowa podkładka pod myszkę, to kolejne udogodnienie, którego zakup będzie miał dobry wpływ na Twoje zdrowie. Dbanie o plecy to jedno, dbanie o nadgarstki to druga strona medalu. Żelowa poduszeczka pomoże w uniknięciu zespołu cieśni nadgarstka. Podświetlana klawiatura doda trochę charakteru biurku i przyda się podczas pisania wieczorami, kiedy sztuczne oświetlenie zastępuje słońce.

Pogromca mroku

Dobrze nasłonecznione miejsce na biurko jest ważne, ale równie istotnym jest zaopatrzenie się w praktyczną lampkę, która nie tylko zajmie miejsce słońca podczas wieczornych sesji, ale i nie zagraci miejsca. Nie kupuj lamp, które świecą jak supernowe – niepotrzebnie nadwyrężą one Twoje oczy. Spróbuj znaleźć taką, która będzie imitowała światło dzienne i dość wysoką, żeby spokojnie oświetliła całe biurko, bez naruszania Twojej przestrzeni osobistej. Zahaczenie czołem o gorący klosz nikogo nie uszczęśliwi.

Samotnia czy ogród?

Pracując z domowego biura, należy zapewnić sobie ciszę i spokój, a to oznacza zamknięcie się na świat zewnętrzny, który dostarcza jedynie niepotrzebnych bodźców rozpraszających uwagę. Jednak praca w ascetycznej pustelni nie służy kreatywności. Dobrze jest zainwestować w kilka roślinek, które będą dotrzymywały Ci towarzystwa, gotowe wysłuchać Twoich monologów, ale i będą umilać krajobraz. Ustawienie biurka przy oknie również dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie oraz zapewni dostęp naturalnego światła.

Inspiracjo, przybądź!

Jako copywriter potrzebujesz stałego napływu nowych inspiracji. Projektując swoje biuro, warto jest więc zadbać, aby mieć pod ręką coś, co pobudza Twoje procesy myślowe. Półka z książkami na wyciągnięcie ręki, odtwarzacz płyt za plecami, który zawsze pomoże w zapełnieniu nudnej ciszy lub głośnik podpięty do komputera, który spełni tę samą rolę w odrobinę mniej bombastyczny sposób. Znasz siebie najlepiej i wiesz, co Ci pomaga, a co jedynie rozprasza. Miej to na uwadze, planując swoje miejsce pracy.

Pilnuj siebie

Pracując z domu, należy odgrodzić życie prywatne od tego zawodowego wysokim murem z tytanu. Pamiętaj o przerwach podczas pisania – przemęczony umysł nie będzie aż tak kreatywny, jak powinien być. Wyznacz sobie godziny, w których pracujesz i nieustępliwie trzymaj się ich. Nie zapominaj, że to od Ciebie zależy pilnowanie, gdzie kończy, a gdzie zaczyna się życie prywatne. Czyhaj na swój wolny czas, jak diabeł na dobrą duszę i w odpowiednim momencie chwyć go i nie puszczaj, żeby z rozpędu nie wykonywać nadgodzin.

W skrócie

  • Idealnym miejscem na domowe biuro jest pomieszczenie, gdzie możesz skupić się na pracy.
  • Sprawny komputer, wygodny fotel i przystosowane do Twoich potrzeb biurko są fundamentem komfortu.
  • Dodatkowo gadżety takie jak podstawka pod monitor lub żelowa podkładka pod myszkę, korzystnie wpłyną na Twoje zdrowie.
  • Dobrze nasłonecznione miejsce na biurko jest podstawą, a lampka – jego nieodzowną asystentką.
  • Zadbaj o pozytywną atmosferę biura – wykorzystaj wszystko, co pomoże w utrzymaniu entuzjazmu i kreatywności.
  • Pamiętaj o odpowiedniej rutynie – przerwy, wyznaczone godziny pracy, czas na życie prywatne.

Autor tekstu: Aleksandra Karwacik